Manifestacja Solidarności w Warszawie

W czwartek, 30 czerwca w stolicy odbyła się demonstracja zorganizowana przez NSZZ Solidarność pod hasłem  „Polityka wasza – bieda nasza”. Przyznam szczerze, że byłem pod wrażeniem ilości uczestników, których stale przybywało na Plac Piłsudskiego. Wg. Solidarności zebrało się w Warszawie aż 80 tysięcy manifestujących. Ciężko to jednak było pokazać na zdjęciach nie dysponując samolotem. O robieniu ich z pobliskich budynków można raczej zapomnieć więc udałem się z Kubą na Pałac Kultury i Nauki, który pięknie było widać z placu. Placu z pałacu już jednak nie tak ładnie. Przegapiliśmy dzięki temu koncert Piersi i Pawła Kukiza zobaczyliśmy już poza sceną w trakcie udzielania wywiadu.

Rozgrzany tłum wymaszerował w stronę Krakowskiego Przedmieścia pod kancelarię prezydenta, później przed sejm a na koniec pod urząd premiera. Było bardzo głośno i kolorowo. Myślę, że Kubie udało się dobrze zobrazować demonstrację na nagraniu video na jego wpisie.

Po wszystkim przyszedł czas na refleksję. Mam tu na myśli refleksje fotograficzne. Łatwo popaść w zachwyt przy tak dużej ilości i różnorodności ludzi i innych zjawisk a w dodatku w całkowicie nieznanym miejscu, które już samo w sobie jest interesujące dla przybysza z prowincji. Trzeba się wówczas pilnować by nie pstrykać bezmyślnie byle tylko czegoś nie przegapić. Nie jest to łatwe ale myślę, że jeszcze trudniej o różnorodność wizualną. Tak, w takim pstrokatym hałaśliwym tłumie jak i w każdym innym miejscu nie łatwo o nią. Różnorodność ujęć od szerokiego planu po detal i od akcji po jej rozwiązanie potrzebna jest bowiem bardzo by nie znudzić widza już przy trzecim kadrze, szczególnie w obfitych zestawach zdjęć.

Po wszystkim wpadłem również na pomysł, że zamiast zbioru zdjęć z wydarzenia można było zrobić reportaż. Czasem jednak pomysł na reportaż przychodzi po wydarzeniu. No trudno, następnym razem.

 

Tym, którzy lubią fotografie na papierze polecam dzisiejszą Gazetę Wojewódzką, która wydrukowała rozkładówkę z moich zdjęć. Tym, którzy byli na miejscu, w Warszawie polecam także Gaztę Wojewódzką – na pamiątkę!

Cały tydzień w kiosku :)

Like this post? Share it!

  • Tweet
  • Facebook
  • Diggit
  • Delicious
  • Diggit
  • Diggit
  • Diggit

Leave a Reply


 

All Images Copyright The PhotoLounge Theme | Blog Theme by Photography Tutorials